Çalışma ekonomisi (ÇEKO) bölümü uzun yıllarıdır açık öğretim fakültesinde yer alan bölümlerden birisidir. Bölüm yetiştireceği kişilerde temel olarak hedefi işçi ve işveren arasındaki ilişki, gelir politikası, endüstriyel demokrasi gibi konularda uzman kişiler yetiştirmektir. Bu bakış açısı ile İktisadi ve İdari Bilimler fakültesi bünyesinde bulunan iktisat, işletme, maliye, uluslararası ilişkiler gibi bölümlerin temel derslerinden faydalanılmaktadır.

Üniversitelerde genellikle ÇEKO olarak isimlendirilen bu bölüme kayıt yaptırmak için ÖSYM kapsamında girilen sınavdan 140 puan ve üzeri almak gerekir. Açıköğretim fakültesi olarak sınırsız kontenjan kapasitesine sahiptir. Herhangi bir örgün öğretim öğrencisi de bu bölüme ikinci üniversite amacı ile başvuru yapabilir.

açıköğretim çalışma ekonomisi bölümü hakkında

açıköğretim çalışma ekonomisi bölümü hakkında

Açık öğretim fakültelerin bütün bölümlerinde kullanılan sistem olan kredili sistem çalışma ekonomisi bölümü içinde geçerlidir. Her yıl iki dönem üzerinden eğitim görülmektedir. Her iki dönemde de kayıt yenilemek zorunludur ve kayıt yaptırmayan kişiler o dönem ders alamazlar. Derslerden kalmadan geçen kişiler üst dönemlerden de ders alarak 45 kredilik ders alabilirler. Sınavlar bir ara sınav ve bir de final sınavı olmak üzere ikili sınav sistemi uygulanıyor.

Bölümden mezun olan kişiler çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkiler uzmanı olarak görev yapabilir. Bu görevlerini isteklerine bağlı olarak ister kamu sektöründe isterse de özel sektörde yapabilir. Genellikle kamu sektöründeki bölümlerde çalışılmaktadır. Özel sektör olarak ise bankalara talep yoğunluktadır.

Bölüm dersleri İktisadi ve İdari Bilimler fakültesinin birçok bölümünün temel derslerini bünyesinde barındırmaktadır. Aynı zamanda temel ders olan matematik, Atatürk İlkeleri ve İlkılap Tarihi gibi derslerde gösterilmektedir. İktisadi ve İdari Bilimler açık öğretim fakültesinin başka bir popüler bölümü olan açıköğretim maliye bölümü hakkında bilgi almak için daha önce sizlerle paylaştığımız yazımızı inceleyebilirsiniz.